penguen.gen.tr
Penguen

Penguen Özellikleri

Penguen Türleri

Penguen Üreme

Penguen Üreme Yavru Bakımı

Penguen Beslenme

Penguen Doğa Düşmanları

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan YorumlarPenguen Türleri

Penguen Türleri; Penguenler deniz kenarında yaşayan ancak, uçamayan, dimdik ayakta durabilen, deniz kuşlarıdır. Çok iyi yüzen, balıklarla beslenen ve suya dalabilen uçamayan bir kuş türüdür. Penguenlerin en dikkat çeken organları pullarla kaplanmış ve yüzgece benzeyen kanatlarıdır. Penguenlerin kanatlarında telek olmadığı için uçamazlar ve bacakları bedenin gerisine oldukça yakın olduğundan dolayı vücudunu dik tutarlar. Dişi cins penguenler bir yılda bir iki yumurta yumurtlarlar. Bilinen 15’e yakın penguen türü mevcuttur.

İmparator Pengueni: İmparator penguenler güney kutbuna yakın olan kıyılarda yaşarlar. Uzunlukları 1,20 cm civarında ağırlıkları ise 45 kg kadar olan imparator penguenler kutup gecelerinde uzun süreli kuluçkaya yatarlar ve böylece yavru penguenler yaza büyümüş olarak girerler. İmparator penguenler güneye sıcak bölgelere gidildikçe ağırlıkları ve boy ölçüleri küçülür. Beslenmek için denizlerdeki balıklar, mürekkepbalıkları ve kabuklularla beslenirler. İmparator penguenlerin sırt kısımları gri veya siyah karın kısımları ise ince beyaz pulsu tüylerle kaplıdır. Türler birbirlerinden baş kısımlarındaki renkli tüylerle ayırt edilebilirler.

Penguen Türleri

Kral Penguenler: Kral penguenler imparator penguenlere göre daha ufaktırlar. Kutuptan uzak bölgelerde yaşarlar. Kral penguenler bir günde ortalama olarak 140 kere suya dalarlar ve bu dalışların ancak bu dalışların yüzde onunda başarılı olarak av yakalayabilirler. Kral penguenlerin tüyleri deriye yakın bölgede ısıya karşı koruyucu yalıtkan olan bir tabaka oluşturarak vücudu emniyetli bir şekilde soğuktan korur.

Güney Kutbu Penguenleri: yaklaşık olarak 40 derecelik vücut sıcaklıklarıyla -40 derecelik Antarktika soğuğuna mükemmel bir uyum sağlarlar. Bedenlerindeki yağlar, tüy ve aldıkları gıdalardan sağladıkları kontrol ve enerji sistemleriyle 80 derecelik ısı değişimlerine dayanabilirler.

Bazı penguen türleri, kuluçka döneminde yaklaşık olarak dört ay kadar bir süre açlığa dayanırlar ve bu dönemde ağırlıkları yarıya iner. Antarktika dışında bulunanların yüzen buzlarla ve su akıntılarıyla birlikte Güney Kutbu’ndan gelmiş oldukları bilinmektedir.

Üreme dönemlerinde bir bölümü yan yana yuvalar hazırlayarak yüz binlerce canlıdan meydana gelen kuluçka kolonileri oluştururlar. Yuva kuranlar 2 veya 3 yumurta yaparlar. (Aptenodytes forsteri )İmparator Penguen ve ( Aptenodytes Patagonicus ) Kral Penguenler ise yuva yapmazlar ve tek bir yumurta yumurtlayarak yumurtalarını ayaklarının üzerinde bulunan karınlarının altında bulunan kuluçka derisinde saklayarak soğuktan muhafaza eder. Yuva yapan dişi penguenlerin erkekleri, eşlerine çakıl taşları taşıyarak kur yaparlar. Dişi penguen karlar eridikçe hediye edilen bu taşları kullanarak yuvanın yüksekliğini artırır. Dişi ve erkek penguenler kuluçkaya sırayla yatarlar ve kuluçka süresince hiçbir şey tüketmezler. Anne ve baba penguen yavrularına birlikte bakarlar ve ısıtırlar.   Değişik pek çok hayvanın tersine penguenler bir tek eşle yaşamlarını sürdürürler.

Penguenler genellikle insanlardan kaçmadıklarından dolayı, yağlarından faydalanmak isteyen insanlar tarafından avlanarak çok sayıda tüketiliyorlar. Penguenlerin nesillerini korumak için çıkarılan kanunlarla korunmaları sağlanmaya çalışılıyor ve penguenlerin dünyanın pek çok değişik hayvanat bahçelerine uyum sağladıkları gözlenmiştir.

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

0 Yorum Yapılmış "Penguen Türleri"


Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Penguen, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2014